Haber

HTŞ üyesi vakası: Görevli jandarmayı cihatçılara katılmaya ikna etti

Halktv’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Suriye’nin İdlib kentini kontrol eden HTŞ bünyesinde 2,5 yıl görev yapan Yavuz Selim Binici’nin (31) Hatay Lisesi’nde yargılandığı dava belgesinden dikkat çekici detaylar sızdırıldı. Suç Mahkemesi.

Eylül 2018’de ikna ettiği 2 kişiyle Suriye’ye geçen Binici, 25 Ocak 2021’de Hatay’da tutuklandı. Binici hakkında hazırlanan iddianamede bu kişi ‘silahlı terör örgütüne üye’ olmakla suçlanıyordu.

Gözaltına alınan ve yargılanan Binici’nin belgelerinde çok sayıda kişi tanık olarak dinlendi. Bu kişilerden biri de F. Buğday’dı. Anne Buğday ifadesinde, “Ben Yunus Emre Buğday’ın annesiyim. Oğlum uzman jandarma olarak çalışıyordu. Kahramanmaraş’tayken telefonunu inceledim. Dar’ul Erkam Fisebilillah isimli sayfayı takip etmeye başladığınıza şahit oldum. “Oğlum 0553 085 XX XX ve 0554 133 XX XX hatlarını sık sık aramaya başladı” dedi.

‘JANDARMAYI BIRAKIN, BİZE KATILIN’

Anne Buğday, ilgili sayfa üzerinden ‘Dilek’ isimli kadınla iletişime geçtiğini belirterek, “Eşimle birlikte oğlumun telefonunu incelediğimde WhatAspp üzerinden ‘Jandarma’yı bırakın, gelin bize katılın’ diyen bir ses kaydı duydum. Oğlumun Suriye’ye gitmesinde sanığın parmağı olduğunu düşünüyorum. Üç ay öncesine kadar oğlumla konuşuyordum. Gelip teslim olacaktı. Ancak artık iletişime geçemiyoruz. Oğlumun tutuklu olduğunu oğlumun eşinden öğrendim. Hayat Tahrir Şam adlı örgüt tarafından” dedi. (TAM HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu