Ekonomi

Şubat ayında ücretli çalışan sayısı bir önceki yıla göre yüzde 6,6 arttı

Şubat ayında ücretli çalışan sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayı “ücretli çalışan istatistiklerini” yayınladı.

Bültende, istatistiklerin hesaplanmasında muhtasar ve prim hizmet beyanından elde edilen bilgilerin kullanıldığı belirtildi. Türkiye’nin 6 Şubat’ta yaşadığı Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen illerde mücbir sebep bildirilerek beyannamelerin ertelendiği hatırlatılan bültende, hesaplamalarda eksik gözlemler için istatistiksel prosedürler kullanılarak iddiada bulunulduğu vurgulandı. Şubat için. Bültende, bu yöntemlerle alınan büyüklüğün toplam içindeki payının yüzde 4,29 olarak belirlendiği belirtilirken, en az bir gün çalışan bireyler olduğu için açıklanan sonuçlarda deprem etkisinin yer almadığının altı çizildi. referans ayında yapılan ve çalışmaları karşılığında ücret ödenenler istihdam kapsamında değerlendirilir.

Bu kapsamda bültene göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet departmanlarında 2022 yılı Şubat ayında 13 milyon 614 bin 855 kişi olan ücretli çalışan sayısı Şubat ayında yüzde 6,6 artarak 14 milyon 515 bin 554 kişiye yükseldi. bu yıl.

Söz konusu ayda ücretli çalışan sayısı yıllık bazda sanayi işkolunda yüzde 4,2, inşaat işkolunda yüzde 15,4 ve ticaret-hizmet işkolunda yüzde 6,7 arttı.

Ücretli çalışan sayısı aylık bazda değişmedi

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerinde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ücretli işçi sayısı Şubat ayında bir önceki aya göre değişmedi.

Bu dönemde ücretli çalışan sayısı sanayi sektöründe yüzde 0,1 artarken, inşaat departmanı ve ticaret-hizmet branşında aynı kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu