Haber

Zelensky: “İsrail’i ‘barış formülümüzün’ uygulanmasına katılmaya davet ediyorum”

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, İsrail’i Kasım 2022’de G20 başkanlarına sunduğu Rusya-Ukrayna Savaşı’nı sona erdirmeye yönelik 10 öneriden oluşan “barış formülünün” uygulanmasına katılmaya davet etti.

Zelenskiy, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen’in kabulüne ilişkin sosyal medyadan açıklama yaptı.

İsrail’in her zaman Ukrayna’nın Ortadoğu’daki önemli ortaklarından biri olduğuna işaret eden Zelenskiy, Cohen’in ziyaretinin bir İsrail temsilcisinin savaşın başlamasından bu yana ülkeye yaptığı ilk ziyaret olduğunu kaydetti.

Cohen ile yaptıkları görüşmede çeşitli alanlarda ikili işbirliğinin geliştirilmesini ele aldıklarını belirten Zelenskiy, “İsrail’i ‘barış formülümüzün’ uygulanmasına katılmaya davet ediyorum” dedi. söz konusu.

Zelenskiy, İsrail’e yaptığı insani yardım için teşekkür etti ve görüşmede İsrail’in savaş sonrası Ukrayna’nın yeniden inşasına katılımını ele aldıkları bilgisini paylaştı.

Zelenskiy, Ukrayna’nın İsrail’in mayın temizleme deneyiminden yararlanabileceğini belirtti.

Rusya savaşının Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü ve uluslararası hukuk temelinde adil bir şekilde sona ermesini isteyen Zelenskiy, G20 zirvesine katılan devlet başkanlarına Rusya-Ukrayna Savaşı’nı sona erdirmek için 10 öneriden oluşan “barış formülü” sundu. Kasım 2022’de.

iscehisarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu