Haber

İranlı çifte ‘dans’ suçundan 10 yıl hapis cezası

İran’ın başkenti Tahran’da Azadi Kulesi önünde dans ettikleri görüntüleri paylaşan çift, “yolsuzluk ve fuhuşa destek” suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. The Guardian’a göre Tahran’da popüler bir Instagram sayfası bulunan 21 yaşındaki Astiazh Hakiki ve 22 yaşındaki Emir Muhammed Ahmadi, Kasım 2022’de Azadi Kulesi önünde dans ettikleri videoları paylaştı. Çift tutuklandı. Astiazh’ın ‘kafasız’ ve ‘halk içinde dans etmesi’ nedeniyle eleştirilen videonun yayınlanmasının ardından.

Mahkeme, açtıkları dava sonucunda her ikisini de ‘yolsuzluk ve fuhuşa destek’ kabahatlerinden 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca çifte yurt dışı seyahat yasağı ve ‘internet kullanma’ yasağı da getirildi.

14 BİN KİŞİ TUTUKLANDI

Eylül ayında Mahsa Jîna Amini’nin ahlak polisleri tarafından öldürülmesinin ardından Kürt kentlerinde başlayan protestolar ülke genelinde devam ediyor. Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, protestolar sırasında en az 14.000 kişi tutuklandı. Çiftin görüntüsü de protesto hareketinin talep ettiği özgürlüklerin simgesi olarak gösterildi.

Fütüristik mimarisi ile Tahran’ın sembollerinden biri olan Azadi (Özgürlük) Kulesi, 1970’lerin başında son Şah Muhammed İsk Pehlevi’nin yönetiminde Shahyad (Şah’ın Hatırası) Kulesi olarak açıldı. 1979’da İran İslam Cumhuriyeti’nin kurulması ve Şah’ın devrilmesinden sonra adı değiştirildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu