Haber

Zelensky: “Bahmut ve Vugledar yakınlarındaki durum son derece ciddi”

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, Rus ordusuyla en şiddetli çatışmaların Donetsk bölgesindeki Bahmut ve Vugledar kentlerinde sürdüğünü belirtti.

Zelenskiy, günlük görüntülü mesajıyla millete seslendi ve Ukrayna’da devam eden savaşa ilişkin gelişmeler hakkında bilgiler paylaştı.

Rusya-Ukrayna savaşının en sıcak çatışmalarının ülkesinin Donetsk bölgesinde devam ettiğine işaret eden Zelenskiy, “Cephede, özellikle Donetsk bölgesinde Bahmut ve Vugledar yakınlarında durum son derece şiddetli olmaya devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Rus ordusunu Ukrayna’daki sivil altyapıları “yok etmekle” suçlayan Zelenskiy, “İşgalciler sadece mevzilerimize saldırmakla kalmıyor, çevrelerindeki bu kasaba ve köyleri de kasten yıkıyorlar” dedi. dedim.

IOC Lideri Thomas Bach’a Çağrı

Zelenskiy konuşmasında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach’a seslendi. SporRusya’ya sahada kısıtlamalar getirmeye davet edildi.

Henüz Rus sporcuların olimpiyat oyunlarına katılmasını yasaklayan bir karar alınmadığını hatırlatan Zelenskiy, şöyle devam etti:

“Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin şu anki lideri Thomas Bach’ın açıklamalarından hayal kırıklığına uğramamak mümkün değil. Onunla birkaç kez görüştüm. Rusya’ya dönerse sporu savaş propagandasından nasıl koruyacağını ondan hiç duymadım. sporcular uluslararası yarışmalara katılıyor.”

Bach’ın savaş döneminde tarafsız kalmaması gerektiğini savunan Zelenskiy, “Bu arada ben de Bach Bey’i Bahmut’a davet ediyorum. Tarafsızlık olmadığını kendi gözleriyle görsün diye” dedi. sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu